A Miniszterelnöki Kabinetiroda szerződés kimutatását áttekintve akadt meg a szemem a "A MAGYAR REFORMOK MŰKÖDNEK" jelmondat területi korlátozás nélküli, minden ismert felhasználási módra vonatkozó, nem kizárólagos felhasználási joga átengedése tárgyban megkötött szerződéseken. Egyfelől furcsa volt az ingyenes szerződéseket látni a több millió forintos többi szerződés között árválkodva. Másfelől kíváncsivá tett, vajon mit tartalmazhatnak a szerződések?
A Miniszterelnöki Kabinetiroda az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló 2011. évi CXII. törvényben rögzített eljárás keretei között, a napokban eleget egy közérdekű adatigénylésnek, így került nyilvánosságra a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség Parlamenti Képviselőcsoportjával és a Fidesz - Magyar Polgári Szövetséggel, 2015.11.30-án megkötött szerződések tényleges tartalma.
A szerződések - érdemi részüket tekintve - azonosnak tekinthetőek, így szerzői jogi górcső alá a Miniszterelnöki Kabinetiroda és a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség között létrejött szerződést vettem. A szerződés preambuluma szerint a Miniszterelnökség 2013. február 20. napján vállalkozási keretszerződést kötött a LOUNGE DESIGN Korlátolt Felelősségű Társasággal a Miniszterelnökség 2013-2014. évi kommunikációs feladatainak ellátása tárgyában. "A MAGYAR REFORMOK MŰKÖDNEK” jelmondat ezen szerződés alapján, a Miniszterelnökségtől történő jogutódlással került a Miniszterelnöki Kabinetiroda jogkezelésébe.
A felhasználási szerződés szövege később úgy folytatódik, hogy a Felek megállapodtak abban, hogy Jogosult (itt: Miniszterelnöki Kabinetiroda) a szerzői jogról szóló 1999. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Szjt.) 46. § (1) bekezdése alapján „A MAGYAR REFORMOK MŰKÖDNEK” jelmondat (a továbbiakban: Szerzői mű) területi korlátozás nélküli, minden ismert felhasználási módra vonatkozó, nem kizárólagos felhasználási jogot enged Engedélyes (itt: Fidesz - Magyar Polgári Szövetség) számára.
![]() |
Variációk ugyanarra a témára (Forrás: kormany.hu/Facebook) |
A Szerzői Jogi Szakértő Testület (SZJSZT) által, plakátterv- reklámgrafika-átvétel címmel megtárgyalt, SZJSZT – 14/11 számú szakértő véleménye szerint, az akkor vizsgált ügyben, a plakáton szereplő - "bármikor megengedheted magadnak" - jelmondat attól válik szerzői alkotás részévé, hogy meghatározott képpel, a vízcsappal társítva, egyéni eredeti módon fejezi ki a célzott mondanivalót. "A „megengedheted magadnak” szókapcsolat a képi megjelenéssel kettős értelmet nyer; utal arra, hogy a csapot kinyitva bármikor megengedheted a vizet, továbbá a vízfogyasztást bármikor megengedheted magadnak, mert „ingyen” van." Az eljáró tanács szükségesnek tartotta kiemelni, hogy a szerzői jogi védelem, nem önmagában a szlogent, vagy a nyitott vízcsapot ábrázoló képet, hanem a kettő társítása által, a tartalom gondolati kifejezését illeti meg.
Furcsa módon azonban az általam vizsgált szerződés egyetlen pontja sem tér ki a jelmondat egyéni, eredeti megjelenési formájára, annak grafikai elemeire, mint ahogy egyébként a sajtóban megjelent képek, interjúk és szövegek alapján valóban meglehetősen széles körben és változtó megjelenési formában használja a Miniszterelnökség, illetve utóbb a Miniszterelnöki Kabinetiroda azt. Mindezek tehát arra engednek következtetni, hogy a Miniszterelnöki Kabinetiroda "A MAGYAR REFORMOK MŰKÖDNEK", mint szóösszetételre, egyfajta jelmondatra próbál szerzői jogot vindikálni, a véleményem szerint ebben a formában minden jogalap nélkül, ugyanis szerzői műről sem beszélhetünk, mivel a jelmondatnak nincs egyéni, eredeti jellege.
A probléma azonban más megvilágításban még érdekesebb kérdést vet fel. Ha ugyanis a jogosultnak, vagyis a Miniszterelnöki Kabinetirodának mégis igaza lenne, és - a véleményem szerint abszurd módon - mégis jogot formálhatna a fenti szóösszetétel kizárólagos felhasználására, akkor a nyilvánvaló gyakorlati problémákon túl egy másik, talán még kellemetlenebb kérdéssel kell szembesülni.
A szerzői jogi törvény 2003. évi első módosítása óta, az INFOSOC irányelv nyomán, az 1. § (5) bekezdésben kizárja a szerzői jogi védelemből a sajtótermékek közleményeinek alapjául szolgáló tényeket vagy napi híreket. Ez első látásra irrelevánsnak tűnik, pedig korántsem az. Nem kell ugyanis a kizárás érvényesüléséhez de facto sajtótermékké válni (bár itt az is megtörténik). A Szerzői Jogi Törvény Magyarázata szerint ugyanis az információ, a puszta hír önmagában nem szerzői mű. Ezen jogdogmatkai elv a gyakorlatba is átültetődött a SZJSZT-nek a Cikkek másolatainak engedély nélküli többszörözése és terjesztése megjelölésű, SZJSZT 19/2003 számú szakértő véleménye kapcsán. A testület kimondta ugyanis, hogy a szerzői jog egyik alapelve az, hogy nem védi a puszta információt.
"A tények, adatok megismerésére és közlésére senkinek sincs kizárólagos joga."
A szakértő véleményben külön is megemlítik a Berni Uniós Egyezmény felülvizsgálatára összehívott 1967. évi stockholmi diplomáciai értekezlet Az I. sz. Főbizottság jegyzőkönyvének a 146. pontját (a SZJSZT szakértő véleményt egyébként Vékás Gusztáv, id. Ficsor Mihály és Kiss Zoltán készítették), amely így szól: „Az Egyezmény nem védi a napi hírekre és a különféle tényekre vonatkozó puszta információt, mert az ilyen anyagban nincsenek jelen azok a tulajdonságok, amelyek szükségesek egy mű létrejöttéhez."
Mindebből pedig az a szükségszerű következtetés vonható le, hogy egyéni, eredeti jellege az információnak ezen a szinten csak akkor lehetne, ha a szöveg teljes egészében az alkotó elme szüleménye lenne, távolságot tartva a rideg, de informatív tények és a hírek világától. Vagyis, amennyiben a "A MAGYAR REFORMOK MŰKÖDNEK” jelmondat tényszerű alap hiányában az alkotó elme fikciós szüleménye volna és annak egyébként egyéni, eredeti megjelenési formája lenne, akkor lehetne - talán - igen a címben feltett kérdésre a válasz. Ezek hiányában azonban biztos, hogy nem.
Nem teljesen értem a feltételes módot. :)
VálaszTörlés"egyéni, eredeti jellege az információnak ezen a szinten csak akkor lehetne, ha a szöveg teljes egészében az alkotó elme szüleménye lenne, távolságot tartva a rideg, de informatív tények és a hírek világától."
Valójában ez így van.
Pont ezért volt mersze szerzői jogvédelem alá helyezni a "szlogent" a fideszeseknek. :)
Sokkal inkább védjegyoltalom tárgya lehetne az elhíresült jelmondat. Igaz, hogy meglehetősen leíró jellegű, de a kiterjedt használat által bizonyítható lenne az engedélyezési eljárás során a megkülönböztető képesség megszerzését.
VálaszTörlés